Naar hoofdinhoud Naar footer

Deel deze pagina via:

Stel je vraag aan

7 wetenswaardigheden over steunkousen voor ouderen

Gepubliceerd op: 16-07-2024

Hulp bij het aantrekken van steunkousen heeft meer invloed op het werk van zorgmedewerkers dan je misschien denkt. Deze taak zorgt voor extra fysieke belasting, hogere werkdruk en minder werkplezier. Ook worden cliënten hierdoor afhankelijker van hulp van anderen. Hoe groot is die impact en wat kun je doen om die te verminderen? We geven je 7 wetenswaardigheden over steunkousen in de ouderenzorg.

1. Aantal steunkousdragers

Uit onderzoek van ZonMw bleek dat in Nederland bijna 373.000 ouderen steunkousen dragen. 

2. Afhankelijk van hulp

Ongeveer 12 procent van deze ouderen is afhankelijk van hulp van zorgmedewerkers voor het aan- en uittrekken van steunkousen. 

3. Meest veeleisende taak

Uit onderzoek bleek dat zorgmedewerkers het aan- en uittrekken van steunkousen als een van de meest veeleisende taken van hun werkdag zien.

4. Grootste probleem

Het grootste probleem voor veel ouderen is dat ze vanwege hun ouderdom niet goed meer kunnen bukken en niet meer bij hun voeten kunnen. 

5. Meest voorkomende hulpmiddel 

De meest voorkomende aantrekhulpen voor steunkousen zijn armverlengend. Maar er zijn daarnaast ook gripverhogende, weerstandverlagende en elektronische hulpmiddelen.

Meer tips voor het aan- en uittrekken van steunkousen lees je in de hulpmiddelenwijzer van Vilans

6. Ook elektronisch

Elektronische steunkoushulpmiddelen worden nog maar beperkt ingezet. Vilans deed onderzoek naar een elektronische steunkoushulp. Naast voordelen zoals tijdwinst en meer comfort voor de cliënt, bleken er ook duidelijke nadelen. Lees meer over de kosten en voordelen, financiering en onderzoek naar verschillende vormen van aantrekhulpen.

7. Ruime tijdwinst

Wie mensen leert om zelf met een hulpmiddel steunkousen aan en uit te trekken kan zomaar 20 procent tijd overhouden.

Praktijkvoorbeelden ondersteuning steunkousen

Zorgorganisatie Careyn opende een Hulpmiddelenspreekuur Steunkousen en leerde zoveel mogelijk mensen zelf steunkousen aantrekken. Het scheelde een onderzocht wijkteam gemiddeld 9 uur en 55 minuten per week op een totaal van 51 uur en 45 minuten steunkousenzorg. En gaf de ouderen hun zelfredzaamheid terug.  

Ook bij zorgorganisatie Thebe kijken ze kritisch naar hulp bij het aantrekken van steunkousen. Met verschillende betrokken partijen is een stappenplan gemaakt om zelfstandig aantrekken aan te moedigen. Verder maakten ze een overzicht van hulpmiddelen die je kunt inzetten. Margret Petterson, wijkverpleegkundige bij Thebe, vertelt over hun aanpak in de Podcast van Anders Werken in de zorg.

Meer informatie

Lees meer over de Steunkousenaantrekhulp of bekijk een overzicht van alle alle zorgtechnologieën.

Inschrijven nieuwsbrief

Wil jij op de hoogte blijven van praktijkvoorbeelden, nieuws, tools en bijeenkomsten over de verpleegzorg? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief!


Voor meer informatie over de verwerking van persoonsgegevens, zie onze privacyverklaring.